Piirinmestarit vuonna 2016

PM-AJOK: Suomenajokoira Korpilehdon Löpi, om. Jari Tuovinen, Hiltulanlahti
PM-KEAJ: Suomenajokoira Kettu-Jussin Usko, Miika Natunen, Kuopio
PM-BEAJ: Tölpänsalon Hilma, om. Anna-Maija Mansikkala, Iisalmi
PM-DRAJ: Arosuon Ali, om. Tapani Pulkkinen, Keitele
PM-MEJÄ: Novascotiannoutaja Belle Fox Chicago Justine, ’Nasu’ om.Tuula Taskinen, Kuopio
PM-MÄAJ: ei piirinmestaria vuonna 2016
PM-HIRV: harmaa norjanhirvikoira Retu, om ?
PM-LINT: pohjanpystykorva Mustanpaimenen Jeti, om Sami Helenius, Iisalmi
PM-KAER: ei piirinmestaria vuonna 2016
PM-NOME-B: lbu Djurbergas Mercury, om. Mika ja Minna-Reetta Innilä, Kuopio
PM-PK-koe: ei piirinmestaria vuonna 2016
PM-SPA: ei piirinmestaria vuonna 2016

PM-TOKO – yksilö: bordercollie Tending Thill, om. Satu Taskinen, Varkaus
PM-TOKO – joukkue: Agility Club of Eastern Finlahd, ACE /Herttaässät

PM-AGILITY - yksilökilpailu    
- maxi: Marko Parviainen & Kitty (ACE)
- medi: Pekka Pesonen & Hyttynen (SBCAK)
- mini: Anni Komulainen & Ralli (HU-PU)

PM-AGILITY - joukkuekilpailu:

PM-VINTTIKOIRAT    

Piirinmestarit vuonna 2015

PM-AJOK: Suomenajokoira Onnivaaran Jero, om. Peppi Laituri & Markku Venäläinen, Lapinlahti
PM-KEAJ: Suomenajokoira Loordi, om. Jani Laukkanen, Iisalmi 
PM-BEAJ: Beagle Konttikuusen Kamu, om. Taina Rissanen, Jari Ruotsalainen, Erkki Rytkönen, Lapinlahti
PM-DRAJ: Dreeveri Jessica, om. Jouko & Sirkka Korhonen, Rautalampi
PM-MEJÄ: Novascotiannoutaja Belle Fox Chicago Justine, ’Nasu’ om.Tuula Taskinen, Kuopio
PM-MÄAJ: ei Piirinmestaruuskoetta vuonna 2015 
PM-HIRV: Jämtlanninpystykorva  Waving Tail’s Victor, om. Esko Honkaviita, Heinäkylä
PM-LINT: Suomenpystykorva Kotirovan Viksu, om. Jari Pulkkinen, Siilinjärvi 
PM-KAER: Piirinmestaria ei valittu vuonna 2015
PM-NOME-B: labradorinnoutaja Starcreek Jewel, om. Taru & Niko Hiltunen, Toivala 
PM-PK-koe: ei Piirinmestaruuskoetta vuonna 2015
PM-SPA:  ei Piirinmestaruuskoetta vuonna 2015

PM-TOKO – yksilö bordercollie Tending Yep, om. Satu Taskinen, Varkaus    
PM-TOKO – joukkue 
Varkauden palvelus- ja seurakoirat ry:n joukkue. Tending Yep & Satu Saskinen, Tending Thrill & Satu Taskinen, Saunajaakon Killer Queen & Outi Kaikkonen, Kiipelin Pikkupanda & Reija Liukkonen, Woollandian Kapteeni Kaarna & Eini Hiltunen

PM-AGILITY - yksilökilpailu    
- maxi: novascotiannoutaja Novamian Altair ”Sara” ja Kirsi Kiiski
- medi: keskikokoinen villakoira Woolly Bohemia’s Elite Rose ”Pinna” ja Anu Holopainen 
- mini: borderterrieri Foo Fighters Wanted Dead Or Alive ”Taisto” ja Janne Rajala
PM-AGILITY - joukkuekilpailu: AA-ryhmä (HUPU)
Anu Holopainen & Pinna sekä Maisa
Anna Ström &  Raiku sekä Ada

PM-VINTTIKOIRAT    
- Ibizanpodenco Cazaion Ashreeyah, Anna Lampela, Iisalmi
- Whippet Jewgenistajan Idän-Ihme, Elina Asikainen, Kuopio
- Basenji Nature’s Masterpiece Catch Me If U Can, Miikka Tiihonen, Syväniemi        
- Faaraokoira Black Eagle’s Ice Coffee, Tiina Tikkanen-Nissinen & Kiia Nissinen, Iisalmi    
- Cirneco dell’etna Lex Murphy Let’s Get It On, Marjo Blomberg & Inka Luomanmäki,  Lammasaho

Piirinmestarit vuonna 2014

AJOK Suomenajokoira Korpilehdon Raikku, Jussi Kananen, Lapinlahti
KEAJ Suomenajokoira Haka-Ahon Wallu, Joni Kumpusalmi, Suonenjoki
BEAJ Beagle Oskar-Rannan Tiku, Veikko Hynninen
DRAJ Dreeveri Jessica, Sirkka Ja Jouko Korhonen, Vaajasalmi
MEJÄ jk. Kääpiömäyräkoira Korpinotkon Josefina, Om. Riikka, Juuso Ja Noora Kärnä
MÄAJ kk. Mäyräkoira Pätkätassu Obelix, Om. Jorma Janatuinen, Suonenjoki
HIRV Norjan Harmaahirvikoira Utulaakson Mese, Markku Kasurinen, Kaavi
LINT Pohjanpystykorva Pohjanukon Nosse, Om. Kari Ja Eetu-Ville Rautiainen, Siilinjärvi
KAER Karkeakarvainen Saksanseisoja Ferhill's Okta, Om. Hannu Korhonen, Rautavaara
Nome-B: Labradorinnoutaja Rocket Star Hermione, Om. Taru Ja Niko Hiltunen, Toivala
Pk-Koe: Kultainennoutaja Cosmona's Mountain Rose, Om. Tiina Suuronen
SPA: Ei Valittu Vuonna 2014
TOKO - Yksilö Tending Yep, Om. Satu Taskinen
TOKO - Joukkue Varkauden Palvelus- Ja Seurakoirat Ry:N Joukkue
- Tending Yep & Satu Taskinen (Evl)
- Tending Thrill & Satu Taskinen (Avo)
- Saunajaakon Killer Queen (Alo) & Outi Kaikkonen
- Tulium Itsy Bitsy & Tiina Kiiltomäki (Alo)
Pm-Agility - Yksilökilpailu
- Maxeissa Belgianpaimenkoira Groenendael Eloisa Persoona ” Ansa” Ja Tanja Lehto (Ace)
- Medeissä Mittelspitz Nonita Taikapeili ”Ilpo” Ja Erika Jalkanen (Swau)
- Mineissä Shetlanninlammaskoira Höpötassun Vivianna ”Enna” Ja Elisa Hietalo (Hu-Pu)
Pm-Agility – Joukkuekilpailu: Varps:N Joukkue
- Austraalian Paimenkoira Nemo, Om. Tiina Anttila
- Shetlannin Lammaskoira Tarmo, Om. Erkki Hyvärinen
- Australian Kelpie Mocca, Om. Marko Kaminen
- Borterterrieri Kerttu, Om. Hanna Jaakkonen
Pm-Vinttikoirat – Maastojuoksu Vic
- Saluki: El Hamrah Jamrah, Om. Mari Ja Timo Rihkajärvi, Syvänniemi
- Whippet. Vlikorkeat: Jewgenistajan Härski Hartikainen, Om. Anne Saastamoinen, Oravikoski
- Cirneco Dell' Etna: Marisla's Andrano, Om. Marjo Ja Jasmine Blomberg, Lammasaho

Piirinmestarit vuonna 2013

PM-AJOK:  suomenajokoira FIN KVA Utakan Uki, om. Antti ja Helinä Pekkarinen, Lapinlahti
PM-KEAJ:  suomenajokoira FI KVA-K Loordi, om. Jani Laukkanen, Iisalmi
PM-BEAJ:   Konttikuusen Kamu, om. Erkki Rytkönen, Iisalmi
PM-DRAJ: FI K & MVA Arosuon Atza, om Jouko Korhonen, Rautalampi.
PM-MEJÄ: sileäkarvainen noutaja Noanarkin Varanus Warius "Visa", om.  Tarja Koistinen Kuopio
PM-MÄAJ:  kokeessa ei jaettu Piirinmestaruutta
PM-HIRV: hirvenhaukkukoe: harmaa norjanhirvikoira Nero, om. Jaakko Leskinen, Nilsiä
PM-LINT: linnunhaukkukoe:  suomenpystykorva Kotirovan Viksu, om. Jari Pulkkinen Kuopio
PM-KAER:   kokeessa ei jaettu Piirinmestaria
PM-NOME-B: labradorinnoutaja Usvalammin Vesihiisi, om. Ilpo ja Anne Pöyhönen, Siilinjärvi
PM-PK-koe  Ei järjestetty PM-koetta
PM-SPA: Koe peruttiin
PM-TOKO - yksilö Tending Yep, OHJ. Satu Taskinen
PM-TOKO - joukkue Varkauden Palveluskoirat ry 
PM-AGILITY - yksilökilpailu
- maxi:  lapinporokoira narttu Ruska, om & ohj Emilia Soudunsaari, Lapinlahti
- medi:  shetlanninlammaskoira uros Raiku, om & ohj Anna Ström, Kuopio
- mini:  borderterrieri uros Taisto, om & ohj Janne Rajala, Toivala
PM-AGILITY - joukkuekilpailu 
- RaTi TaTa Rallaa ”mini” (Hukka-Putki ry, Kuopio)
- jackrusselinterrieri ”Taksi” mini Kati Huttunen
- shetlanninlammaskoira ”Tirri” mini Anni Komulainen
- jackrusselinterrieri ”Taika” mini Kati Huttunen 
- shetlanninlammaskoira ”Ralli” mini Anni Komulainen
PM-VINTTIKOIRAT
Basenji
Hi-Lite Hula Hoops, om. Mari Rihkajärvi ja Hanna-Leena Kyttä, Syvänniemi 
Cirneco dell´etna Marisla's Andrano, om. Marjo ja Jasminen Blomberg, Lammasaho 
Faaraokoira Black Eagle's Ice Coffee, om. Tiina Tikkanen-Nissinen ja Kiia Nissinen, Iisalmi  
Portugalinpodengo pieni, Sandeisan Galanteador, om. Anna Autio, Kuopio
Rhodesiankoira Tarujen Wedenga, om. Tea Jokinen, Kuopio
Saluki El Hamrah Jamrah, om. Mari ja Timo Rihkajärvi, Syvänniemi
Whippet Jewgenistajan Härski Hartikainen, Anne Saastamoinen, Oravikoski