Itä-Suomen Poliisilaitoksen - Pohjois-Savon maakunnan eräyhdyshenkilöt

Itä-Suomen poliisilaitoksen eräyhdyshenkilöt toimivat metsästykseen ja kalastukseen liittyvissä asioissa nimettyinä asiantuntijayhdyshenkilöinä, joihin kansalaiset ja sidosryhmäyhteistyökumppanit voivat olla erävalvonta-asioissa suoraan yhteydessä. Akuutit ja kiireelliset asiat kuuluvat jatkossakin hätäkeskukseen (112).

Itä-Suomen poliisilaitos pyytää ilmoittamaan vihjepuhelimeen p. 071 875 6880 tai antamaan palautetta sähköpostilla ita-suomi@poliisi.fi suurpetojen (erityisesti susi) pihakäynneistäAlle 100 metrin päässä asuin- tai tuotantorakennuksista tavatuista suurpedoista tehdään ilmoitus aina alueen eräyhdyshenkilölle.Ihmisille tai omaisuudelle akuuttia uhkaa aiheuttava suurpetoilmoitukset Hätäkeskukseen p. 112.

Päällystövastaava:
ylikomisario Harri-Pekka Pohjolainen, Kuopio, puh. 0295 456 567, harri-pekka.pohjolainen (at) poliisi.fi
varalla: rikoskomisario Mikko Lyytinen, Kuopio, puh. 0295 456 630, mikko.lyytinen (at) poliisi.fi

Iisalmen poliisiasema

ylikonstaapeli Ari Toivanen, Iisalmi, puh. 0295 456 569, ari.toivanen (at) poliisi.fi
varalla: vanhempi konstaapeli Juha Martikainen, Iisalmi, puh. 0295 456 869, juha.martikainen (at) poliisi.fi

Juankosken poliisiasema

vanhempi konstaapeli Herkko Vänttinen, Juankoski, puh. 0295 415 253, herkko.vanttinen (at)poliisi.fi
varalla: vanhempi konstaapeli Veli-Matti Kuosmanen, Juankoski,  puh. 0295 455 921, veli-matti.kuosmanen (at) poliisi.fi

Kuopion pääpoliisiasema

vanhempi konstaapeli Antti Niemi, Kuopio, puh. 0295 455 013, antti.s.niemi (at)poliisi.fi
varalla: vanhempi konstaapeli Pekka Korhonen, Kuopio, puh. 0295 455 300, pekka.korhonen (at) poliisi.fi

Suonenjoen poliisiasema

ylikonstaapeli Tapio Kajan, Suonenjoki, puh. 0295 456 601, tapio.kajan (at) poliisi.fi
varalla: vanhempi konstaapeli Pauli Markkanen, Suonenjoki, puh. 0295 455 830, pauli.markkanen (at) poliisi.fi

Varkauden poliisiasema

vanhempi konstaapeli Olavi Mikander, Varkaus, puh. 0295 456 872, olavi.mikander (at) poliisi.fi