Itä-Suomen Poliisilaitoksen -
Pohjois-Savon maakunnan eräyhdyshenkilöt


Itä-Suomen poliisilaitos pyytää ilmoittamaan vihjepuhelimeen p. 071 875 6880 tai antamaan palautetta sähköpostilla ita-suomi@poliisi.fi suurpetojen (erityisesti susi) pihakäynneistäAlle 100 metrin päässä asuin- tai tuotantorakennuksista tavatuista suurpedoista tehdään ilmoitus aina alueen eräyhdyshenkilölle.Ihmisille tai omaisuudelle akuuttia uhkaa aiheuttava suurpetoilmoitukset Hätäkeskukseen p. 112.

Itä-Suomen poliisilaitoksen eräyhdyshenkilöt toimivat metsästykseen ja kalastukseen liittyvissä asioissa nimettyinä asiantuntijayhdyshenkilöinä. Kaikki kansalaiset ja sidosryhmien yhteistyökumppanit voivat olla erävalvonta-asioissa suoraan yhteydessä heihin. Poliisin toimintatapa erävalvonta-asioissa on lähipoliisimainen.


Päällystövastaava:
ylikomisario Harri-Pekka Pohjolainen
Suokatu 44, 70100 Kuopio, p. 0295 456 567 ja 050 596 0323, harri-pekka.pohjolainen@poliisi.fi
varalla: rikoskomisario Mikko Lyytinen
Suokatu 44, 70100 Kuopio, 0295 456 630 ja 050 572 5115, mikko.lyytinen@poliisi.fi

Juankosken poliisiasema
ylikonstaapeli Eero Jäntti
Valtion virastotalo, 73500 Juankoski, p. 0295 456 726 ja 050 399 8722, eero.jantti@poliisi.fi
varalla: vanhempi konstaapeli Herkko Vänttinen
Valtion virastotalo, 73500 Juankoski, p. 0295 415 253, herkko.vanttinen@poliisi.fi

Kuopion pääpoliisiasema
vanhempi konstaapeli Antti Niemi
Suokatu 44, 70100 Kuopio, p. 0295 455 013, antti.s.niemi@poliisi.fi
varalla: ylikonstaapeli Erkki Manninen
Herralantie 1 C, 77600 Suonenjoki, p. 0295 415 263, erkki.manninen@poliisi.fi

Suonenjoen poliisiasema
ylikonstaapeli Tapio Kajan
Herralantie 1 C, 77600 Suonenjoki, p. 0295 456 601 ja 050 554 5741, tapio.kajan@poliisi.fi
varalla: vanhempi konstaapeli Pauli Markkanen
Herralantie 1 C, 77600 Suonenjoki, p. 0295 415 263, pauli.markkanen@poliisi.fi

Varkauden poliisiasema
vanhempi konstaapeli Olavi Mikander
Pirnankatu 2, 78200 Varkaus, p. 0295 456 872 ja 040 867 2246, olavi.mikander@poliisi.fi
varalla: Ei ole toistaiseksi nimetty.