Ajankohtaiset tiedotteet

Kuva: Eija Airaksinen

Vuosikokouspalkitsemiset 3.8. klo 18. alkaen Siilinjärvellä Punttisilimässä

Julkaistu 28.07.2021

Onnea kaikille palkittaville.

Tervetuloa noutamaan palkintoja!

Hallitus 2021

====

Pohjois-Savon Kennelpiiri ry        PALKITTAVAT 2021

Kennelpiirin myöntämät hopeiset ansiomerkit: 
Tomi Laakkonen, Toivala, Pohjois-Savon Ajokoirayhdistys, jaettu aikaisemmin
Pekka Toivanen, Hirvilahti, Pohjois-Savon Kennelpiiri/lintujaosto
Ari Venäläinen, Kuopion Seudun Metsästyskoirakerho
Ari Korhonen, Iisalmen Seudun Kennelkerho
Pentti Malm, Pohjois-Savon Ajokoirayhdistys, jaettu aikaisemmin 

Positiivisimmaksi 2020 yhdistykseksi 
nimettiin Pohjois-Savon Kennelpiiri, uskalsimme nimetä itselle, sillä olemme selvinneet vaikeasta koronavuodesta 

Nuoreksi koiraharrastajaksi 2020
nimettiin Riku Savolainen Pielavedeltä, Riku on nuori metsästyskoiraharrastaja, hän on käynyt kokeissa junnuketjusta saamallaan suomenajokoiralla ja saanut sen käyttövalioksi vuonna 2020. Jaettu aikaisemmin

Vuoden koirakilpailut 2020
Näyttelykoira: kk. unkarinvisla Tangrams Supertito, om. Taina Penttinen  50 p
Veteraani näyttelykoira: suomenpystykorva Kullervon Tessu om. Soile Rainio  19p
Agilitykoira: shetlanninlk Vive Hodie Ursus Arctos ohj./om. Nina Hänninen  106p 
Palveluskoira: australiankelpie Kelmi Kulta-Into Pii ohj/om, Leena Berg  44p

Piirinmestarit 2020
AJOK            Riihen Ali, Raimo Kansanen
BEAJ            Ponu, Harri Räbinä
DRAJ            Himotun Aikku, Ari&Seppo Taskinen
HIRV             koetta ei pidetty
KAER            Isomynsterinseisoja Kuurankorven Kikka, Arto Kankkunen
KEAJ             Ajoketun Humu, Joni Kumpusalmi KUTSU OK
LINT              Lampelan Taiga, Ville Paldanius
MEJÄ            Thilia Thalia Cinnamon Bun, Kyrölä Miia
MÄAJ            Toppskottets Astrid, Outi ja Hannu Leskinen
NOME-B        lbu Sea-Croft Dragonfly, Ilpo Pöyhönen
PK-KOKEET koetta ei pidetty
SPME            koetta ei pidetty 
AGILITY yksillö
- Pikkumaksien Piirinmestari 2020 Henna Lappi & Eka (SWAU)
- Maksit: Marko Parviainen & Kitty (ACE)
- Medit: Nina Hänninen ja Björn (HUPU)
- Minit: Erkki Hyvärinen ja Ukko (VARPS)
- Pikkuminit: Kati Huttunen ja Taksi (HUPU)
AGILITY joukkue     koetta ei pidetty
Rally TOKO yksilö:     lbn Vauhti-noudon Kupperiskeikka, Kirsi Juka ja Arttu Helen
Rally-TOKO joukkue:     Pondera team 1. joukkue 
TOKO yksilö:             australiankelpie Kilpelin Pikkupanda, Reija Liukkonen     
TOKO-joukkue:         Pondera Team
Vinttikoirat:
- Englanninvinttikoira Christina Bernath's Marvel, om. Tuuli Alander ja Antti Koikkalainen
- Venäjänvinttikoira Zatravin Jirina, om. Pirjo Auvinen ja Sirpa Auvinen
- Whippet Maxwin Jambo, om. Anne Saastamoinen ja Hannx Olkkonen
- Etnankoira Marisla's Ferentina, om. Marjo Blomberg
- Basenji Nature's Masterpiece Kiss From a Rose,  Anna Kaisa Miettinen, Miikka Tiihonen ja Tero Tuominen
- Saluki Non Serviam Folie `a Deux, om. Mirja Lappalainen ja Heidi Lappalainen
- Pieni portugalinpodengo Hirsituvan Nuu-Nuu, om. Sari Harlamow ja Marke Kärkkäinen
 

Kennelpiirin ajankohtaiset tiedotteet